BZX55C3V3-TR
DigiKey Part Number
BZX55C3V3TR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX55C3V3CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55C3V3-TR
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 500 mW ±6% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
DO-204AH (DO-35)
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
85 Ohms