BZX84B10-G3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 41,498
Unit Price: RM1.65000
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Unit Price: RM0.27712
Datasheet
In Stock: 395
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
onsemi
onsemi
Diodes Incorporated
Zener Diode 10 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B10-G3-08
DigiKey Part Number
112-BZX84B10-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84B10-G3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84B10-G3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B10-G3-08
Description
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B10-G3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW