VGSOT24C-HG3-08
DigiKey Part Number
112-VGSOT24C-HG3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VGSOT24C-HG3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VGSOT24C-HG3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VGSOT24C-HG3-08
Description
TVS DIODE 24VWM 46VC SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
46V Clamp 8.4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
65pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
27V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
46V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.4A (8/20µs)