IRFRC20TRRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 3,449
Unit Price: RM10.68000
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 3,000
Unit Price: RM10.68000
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Similar
onsemi
onsemi
STMicroelectronics
STMicroelectronics
N-Channel 600 V 2A (Tc) 2.5W (Ta), 42W (Tc) Surface Mount DPAK
IRFRC20TRRPBF
DigiKey Part Number
IRFRC20TRRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFRC20TRRPBF
Description
MOSFET N-CH 600V 2A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
350 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 42W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.4Ohm @ 1.2A, 10V