0402X224K100CT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0402X224K100CT |
Description | CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.22 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0402X224K100CT Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) |