G2RL8000H | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5831-G2RL8000H-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | G2RL8000H |
Description | RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 5V |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 5VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Seal Rating Sealed - Flux Protection |
Series | Coil Insulation Class F |
Packaging Bulk | Must Operate Voltage 3.5 VDC |
Part Status Active | Must Release Voltage 0.5 VDC |
Mounting Type | Operate Time 15 ms |
Coil Voltage | Release Time 5 ms |
Contact Form SPDT (1 Form C) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Rating (Current) 12 A | Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free |
Switching Voltage 440VAC, 300VDC - Max | Approval Agency CQC, CSA, UR, VDE |
Load - Max Switching 5280VA, 3600W | Relay Type |
Coil Current 80 mA | Coil Resistance 62.5 Ohms |