BYC5X-600,127 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Unit Price: RM0.00000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Unit Price: RM2.11708
Datasheet
In Stock: 130
STMicroelectronics
In Stock: 232
STMicroelectronics
In Stock: 957
In Stock: 944
In Stock: 206
Diode 500 V 5A Through Hole TO-220FP
BYC5X-600,127
DigiKey Part Number
BYC5X-600,127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYC5X-600,127
Description
DIODE STANDARD 500V 5A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
500 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.9 V @ 5 A