ECL30UD02-S
DigiKey Part Number
1470-1205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECL30UD02-S
Description
AC/DC CONVERTER 15V -15V 30W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 15V -15V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECL30UD02-S Models
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
83%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Number of Outputs
2
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.78" L x 1.57" W x 1.12" H (96.0mm x 40.0mm x 28.5mm)
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
Voltage - Output 2
-15V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
1 A
Base Product Number
Current - Output 2
1 A