GCS180PS28
DigiKey Part Number
1470-1332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCS180PS28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 150W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
GCS180PS28 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
28V
Standard Number
Current - Output 1
5.4 A