IHL0205D1509
DigiKey Part Number
1470-3837-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHL0205D1509
Description
DC DC CONVERTER 15V -9V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -9V 66.7mA, 111mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHL0205D1509 Models
Category
Current - Output (Max)
66.7mA, 111mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
4.5V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.76" L x 0.28" W x 0.39" H (19.5mm x 7.2mm x 10.0mm)