JMR1012D15
DigiKey Part Number
1470-JMR1012D15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMR1012D15
Description
10W PCB DIP24 4.5-18VDC INPUT 4:
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 333mA, 333mA 4.5V - 18V Input
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, CSA, TUV, UKCA, UL
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
333mA, 333mA