JMR2024S12
DigiKey Part Number
1470-JMR2024S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMR2024S12
Description
20W PCB DIP24 9-36VDC INPUT 4:1
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
88.5%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.61" L x 1.00" W x 0.40" H (41.0mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
1.67A