PLS15005040
DigiKey Part Number
1470-PLS15005040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS15005040
Description
AC/DC CONVERTER 50V 2000W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 50V 90 ~ 265 VAC Input
Category
Current - Output 1
40 A
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
85%
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 265 VAC
Size / Dimension
18.90" L x 15.79" W x 1.73" H (480.0mm x 401.0mm x 44.0mm)
Voltage - Output 1
50V