PLS6003033
DigiKey Part Number
1470-PLS6003033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS6003033
Description
600W PROGRAMMABLE PSU
Customer Reference
Detailed Description
30VDC Output Rack Mount (AC to DC) Power Supply LED 33A Output 600W Features GPIB, LAN Interface, Programmable, Regulated, Remote Control, USB Interface
Size / Dimension
10.30" L x 8.82" W x 1.73" H (261.6mm x 224.0mm x 43.9mm)
Power (Watts)
600W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% + 15mV; 0.1% + 60mA
Voltage Regulation - Line
15mV
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Voltage Regulation - Load
15mV
Current Regulation - Line
15mA
Voltage - Output
30VDC
Current Regulation - Load
15mA
Current - Output
33A
Ripple
20mV rms, 60mV p-p