QSB40024S24
DigiKey Part Number
1470-4179-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSB40024S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 400W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 16.6A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QSB40024S24 Models
Category
Power (Watts)
400 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
16-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
16.6A