UCH600PS12
DigiKey Part Number
1470-UCH600PS12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCH600PS12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCH600PS12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.00" L x 5.00" W x 1.57" H (203.2mm x 127.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
50 A