UCH600PS36
DigiKey Part Number
1470-UCH600PS36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCH600PS36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 598W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
UCH600PS36 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
8.00" L x 5.00" W x 1.57" H (203.2mm x 127.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
Current - Output 1
16.6 A