CC0201KRX5R6BB224 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CC0201KRX5R6BB224 |
Description | CAP CER 0.22UF 10V X5R 0201 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.22 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CC0201KRX5R6BB224 Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Capacitance | Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
Tolerance ±10% | Thickness (Max) 0.013" (0.33mm) |