CC0201MRX5R5BB225 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CC0201MRX5R5BB225 |
Description | CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0201 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CC0201MRX5R5BB225 Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Capacitance | Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
Tolerance ±20% | Thickness (Max) 0.015" (0.39mm) |