CC1206KKX5R6BB226
DigiKey Part Number
311-1939-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1939-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1939-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206KKX5R6BB226
Description
CAP CER 22UF 10V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC1206KKX5R6BB226 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)