PF0603FRE7T0R01Z
DigiKey Part Number
311-0.01NRTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-0.01NRCT-ND - Cut Tape (CT)
311-0.01NRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0603FRE7T0R01Z
Description
RES 0.01 OHM 1% 0.3W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 0.3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PF0603FRE7T0R01Z Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)