PF0603FRE7T0R01Z | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PF0603FRE7T0R01Z |
Description | RES 0.01 OHM 1% 0.3W 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 mOhms ±1% 0.3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PF0603FRE7T0R01Z Models |
Category | Features Current Sense, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm) |