PCCG-SLA12V300
DigiKey Part Number
2059-PCCG-SLA12V300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCCG-SLA12V300
Description
BATT CHARGER WALL MT 14.5V 300MA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wall Mount Battery Charger 14.5V 300mA 12V
Category
Voltage - Nominal
14.5V
Manufacturer
ZEUS Battery Products
Charge Current - Max
300mA
Packaging
Box
Voltage - Input
110 ~ 240VAC
Part Status
Active
Size / Dimension
2.79" L x 1.57" W x 1.12" H (70.8mm x 40.0mm x 28.5mm)
Type
Wall Mount
Mounting Type
Wall Mount
Battery Chemistry
Lead Acid
Termination Style
Alligator Clips
Battery Cell Size
12V
Operating Temperature
0°C ~ 40°C