WR04X2002FTL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 577,077
Unit Price: RM0.39000
Datasheet
20 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
WR04X2002FTL
DigiKey Part Number
1292-WR04X2002FTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-WR04X2002FTLCT-ND - Cut Tape (CT)
1292-WR04X2002FTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR04X2002FTL
Description
RES 20K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
WR04X2002FTL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)