73F-375-50-P
DigiKey Part Number
3M157391-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73F-375-50-P
Description
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.375
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.375" (9.53mm) Quick Connect Female 10-12 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
10-12 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Mating End Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Standard
Features
Butted Seam
Gender
Female
Color
Yellow
Tab Width
0.375" (9.53mm)
Insulation Diameter
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Length - Overall
1.230" (31.24mm)