HT-73F-250-32
DigiKey Part Number
3M157218-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HT-73F-250-32
Description
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 10-12 AWG Crimp Connector Non-Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
10-12 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Standard
Features
High Temperature
Gender
Female
Contact Material
Steel
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Base Product Number
Length - Overall
0.630" (16.00mm)