C1E-40.000-4-1070-A-X1-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C1E-40.000-4-1070-A-X1-R |
Description | CRYSTAL, 2016, 40.000MHZ, 4PF, S |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 MHz ±10ppm Crystal 4pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C1E-40.000-4-1070-A-X1-R Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms |
Mfr | Operating Mode Fundamental |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 40 MHz | Supplier Device Package 4-SMD (2x1.6) |
Frequency Stability ±70ppm | Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
Frequency Tolerance ±10ppm | Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) |
Load Capacitance 4pF |