C1E-40.000-8-1050-A-X1-R
DigiKey Part Number
3997-C1E-40.000-8-1050-A-X1-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C1E-40.000-8-1050-A-X1-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C1E-40.000-8-1050-A-X1-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1E-40.000-8-1050-A-X1-R
Description
CRYSTAL, 1612, 40.000MHZ, 8PF, S
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 4pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
C1E-40.000-8-1050-A-X1-R Models
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Frequency
40 MHz
Frequency Stability
±70ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance
4pF