ACS772ECB-300B-PFF-T
DigiKey Part Number
620-ACS772ECB-300B-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS772ECB-300B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE 300A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 300A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS772ECB-300B-PFF-T Models
Category
Accuracy
±1.7%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Response Time
2.5µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
6.66mV/A
Package / Case
5-CB Formed Leads, PFF
Frequency
DC ~ 200kHz
Supplier Device Package
5-CB Module
Linearity
±0.9%