ACS772ECB-400B-PFF-T
DigiKey Part Number
620-ACS772ECB-400B-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS772ECB-400B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE 400A
Detailed Description
Current Sensor 400A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS772ECB-400B-PFF-T Models
Category
Linearity
±0.9%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensitivity
5mV/A
Frequency
DC ~ 200kHz