AOT10B60D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 452
Unit Price: RM384.00000
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Unit Price: RM427.00000
Datasheet
IGBT 600 V 20 A 163 W Through Hole TO-220
AOT10B60D
DigiKey Part Number
785-1605-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOT10B60D
Description
IGBT 600V 20A TO-220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Gate Charge
17.4 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
10ns/72ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 10A, 30Ohm, 15V
Part Status
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr)
105 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
40 A
Package / Case
TO-220-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 10A
Supplier Device Package
TO-220
Power - Max
163 W