LR G6SP.02-8D7E-46-G3R3-140-R18
DigiKey Part Number
475-LRG6SP.02-8D7E-46-G3R3-140-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LRG6SP.02-8D7E-46-G3R3-140-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LRG6SP.02-8D7E-46-G3R3-140-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
ADVANCE POWER TOPLED
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 625nm LED Indication - Discrete 2.2V 6-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
140mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
634nm
Configuration
Independent
Grade
Automotive
Lens Color
Colorless
Qualification
AEC-Q102
Lens Transparency
Clear
Package / Case
6-PLCC
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Round with Flat Top
Size / Dimension
3.30mm L x 3.00mm W
Lens Size
2.40mm Dia
Height (Max)
2.10mm