ISR3SAD7/100
ISR3SAD7/100
ISR3SAD7/100
DigiKey Part Number
679-1098-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISR3SAD7/100
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
White
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type
Panel Mount, Front
Features
Epoxy Sealed Terminals
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Switch Function
Off-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
400mA (AC), 100mA (DC)
Electrical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - AC
32 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
50 V