0ZRR0135FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRR0135FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRR0135FF1A
Description
PTC RESET FUSE 60V 1.35A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.35 A Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
0ZRR0135FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
120 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
300 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Voltage - Max
60V
Current - Hold (Ih) (Max)
1.35 A
Size / Dimension
0.571" Dia x 0.122" T (14.50mm x 3.10mm)
Current - Trip (It)
2.7 A
Height - Seated (Max)
0.772" (19.60mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)