MOV-10D271KTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MOV-10D271KTR |
Description | VARISTOR 270V 2.5KA DISC 10MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 270 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MOV-10D271KTR Models |
Category | Current - Surge 2.5 kA |
Manufacturer Bourns Inc. | Energy 40J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 370 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 175 V | Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA) |
Maximum DC Volts 225 V | Mounting Type Through Hole |
Varistor Voltage (Min) 243 V | Package / Case Disc 10mm |
Varistor Voltage (Typ) 270 V | Base Product Number |
Varistor Voltage (Max) 297 V |