MOV-10D271KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-10D271KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-10D271KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-10D271KTR
Description
VARISTOR 270V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-10D271KTR Models
Category
Current - Surge
2.5 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
40J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
370 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
297 V