PXMBNI12FBF12ASCPG9
PXMBNI12FBF12ASCPG9
Bulgin Automation Connectors Available At Digi-Key
PXMBNI12FBF12ASCPG9
DigiKey Part Number
708-2171-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI12FBF12ASCPG9
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Active
Features
Backshell, Coupling Nut
Connector Type
Current Rating (Amps)
1.5A
Voltage Rating
30V
Shell Size - Insert
M12-12
Cable Opening
0.181" ~ 0.315" (4.60mm ~ 8.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C