PXMBNI12FIM12ASCPG9 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 9
Unit Price: RM267.09000
Datasheet
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Bulgin Automation Connectors Available At Digi-Key
PXMBNI12FIM12ASCPG9
DigiKey Part Number
708-2185-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI12FIM12ASCPG9
Description
CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
Detailed Description
Active
Features
Backshell
Connector Type
Current Rating (Amps)
1.5A
Voltage Rating
30V
Shell Size - Insert
M12-12
Cable Opening
0.181" ~ 0.315" (4.60mm ~ 8.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C