ELXV350ETE561MK20S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 942
Unit Price: RM6.70000
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Unit Price: RM6.23000
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 96
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ELXV350ETE561MK20S
DigiKey Part Number
ELXV350ETE561MK20S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV350ETE561MK20S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
680 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.36 A @ 100 kHz
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C