CDBQC40-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 5,700
Unit Price: RM1.18000
Datasheet
Parametric Equivalent
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Unit Price: RM0.30204
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 1
Good-Ark Semiconductor
Diode 40 V 200mA Surface Mount 0402C/SOD-923F
CDBQC40-HF
DigiKey Part Number
641-CDBQC40-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBQC40-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0402C
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
200mA