105SMH050M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Unit Price: RM0.32815
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 5,828
Unit Price: RM1.73000
Datasheet
Direct
Direct
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 971
Elna America
Surge
Surge
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 198.94Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
105SMH050M
DigiKey Part Number
105SMH050M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
105SMH050M
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
10 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
15 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
198.94Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C