CDV16FF121JO3F
DigiKey Part Number
338-3096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV16FF121JO3F
Description
CAP MICA 120PF 5% 1KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 pF Mica Capacitor 1 kV Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
120 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.429" L x 0.150" W (10.90mm x 3.80mm)
Voltage - Rated
1 kV
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)