AP63205QWU-7
DigiKey Part Number
31-AP63205QWU-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP63205QWU-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP63205QWU-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP63205QWU-7
Description
IC REG BUCK 5V 2A TSOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 2A SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP63205QWU-7 Models
Category
Voltage - Input (Max)
32V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
1.1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)