Image for AP63205QWU-EVM is not available
AP63205QWU-EVM
DigiKey Part Number
31-AP63205QWU-EVM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP63205QWU-EVM
Description
EVAL BOARD FOR AP63205Q
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AP63205Q - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
2A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Voltage - Input
3.8V ~ 32V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Frequency - Switching
1.1MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
AP63205Q
Voltage - Output
5V