FP25R12KE3BPSA1
DigiKey Part Number
448-FP25R12KE3BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP25R12KE3BPSA1
Description
IGBT MOD 1200V 40A AG-ECONO2-8
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 40 A 155 W Chassis Mount AG-ECONO2-8
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 25A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
1.8 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Three Phase Bridge Rectifier
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A