FZ400R12KE4HOSA1
DigiKey Part Number
FZ400R12KE4HOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FZ400R12KE4HOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 400A 2400W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Single 1200 V 400 A 2400 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
28 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Single
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
400 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
2400 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 400A