FZ400R12KS4PHOSA1
DigiKey Part Number
FZ400R12KS4PHOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FZ400R12KS4PHOSA1
Description
IGBT MODULE 1200V 800A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Single 1200 V 800 A Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce
26 nF @ 25 V
Series
NTC Thermistor
No
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Configuration
Single
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
800 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.7V @ 15V, 400A