FZ600R12KE4HOSA1
DigiKey Part Number
448-FZ600R12KE4HOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FZ600R12KE4HOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 600A 3000W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Single 1200 V 600 A 3000 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
1.7 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Configuration
Single
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
600 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
3000 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 600A