IGW40N60H3FKSA1
DigiKey Part Number
448-IGW40N60H3FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGW40N60H3FKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 306 W Through Hole PG-TO247-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IGW40N60H3FKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
1.68mJ
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
223 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
19ns/197ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 7.9Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A