IGW50N60TFKSA1
DigiKey Part Number
IGW50N60TFKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGW50N60TFKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 100A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 100 A 333 W Through Hole PG-TO247-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IGW50N60TFKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
2.6mJ
Gate Charge
310 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
26ns/299ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 50A, 7Ohm, 15V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A